Search Jobs In Finland

Asiantuntija, tutkijakoulutus Tampereen yliopiston tutkijakouluun/ Specialist, researcher competence to the Tampere University Doctoral School

Published date more than one year ago
Posted: more than one year ago
Company Tampere University
Company: Tampere University
End date June 5, 2020
Due date: June 5, 2020
Location Tampere
Location: Tampere

In English below

Tampereen yliopisto ja Tampereen ammattikorkeakoulu muodostavat yhdessä Suomen toiseksi suurimman monitieteisen, innostavan ja vaikuttavan tutkimus- ja oppimisyhteisön. Korkeakoulu-yhteisömme osaamiskärjet ovat tekniikka, terveys ja yhteiskunta. Lue lisää: www.tuni.fi

Etsimme nyt erityisesti digitaalisiin välineisiin ja oppimisympäristöihin sekä tiedotukseen perehtynyttä tutkija- ja tohtorikoulutuksen asiantuntijaa Tampereen yliopiston yhteiseen tutkijakouluun. Tutkijakoulumme (2011-) on tutkimuksen vararehtorin alaisuudessa toimiva, koko yliopiston kattava tutkijakoulutuksen asiantuntijaelin. Sen henkilökuntaan kuuluu tutkimusjohtaja, erikoissuunnittelija ja koordinaattori sekä filosofian oppiaineessa toimiva tutkimusetiikan lehtori. Tutkijakoulun tehtäväkentän laajentuessa kattamaan kaikki tutkijanuravaiheet, etsimme tiimiimme uutta osaajaa. Tampereen yliopiston tutkimusstrategian mukaisesti tavoitteenamme on tarjota laadukasta tutkijakoulutusta kaikille yliopistomme tutkijoille uravaiheesta riippumatta.

Tutkijakoulu toimii yhteistyössä tiedekuntien, niiden tohtoriohjelmien ja muiden keskeisten yliopistotoimijoiden kanssa ja tukee laadukasta tutkija- ja tohtorikoulutusta, valmistuvien tohtoreiden laaja-alaista osaamista ja työllistymistä. Olemme mukana rakentamassa parasta mahdollista tutkimus- ja opiskeluympäristöä yliopistomme noin 2300 väitöstutkimusta tekevälle ja muille tutkijoille. Tutkijakoulun lähiopetus- ja verkkokursseilla ja muissa monitieteisissä tapahtumissa tuomme eri tieteidenalojen tutkijat yhteen, tuemme ajantasaisten tutkijataitojen tunnistamista ja kehittymistä sekä kansainvälisyyttä ja yleistä hyvinvointia. Tutkijakoulu on kansainvälisesti hyvin verkottunut ja mukana tutkijantaitoihin keskittyvissä EU-hankkeissa. Lisätietoa tutkijakoulusta ja opetusohjelmasta saat linkkien takaa.

Tehtävänkuvaus

Tarjoamme tutkijakoulutuksen kehittämisestä, viestintätehtävistä ja erityisesti digitaalisista ja verkkopohjaisesta koulutuksesta kiinnostuneelle henkilölle monipuolisen työnkuvan, joka sisältää mm. seuraavia tehtäviä:

  • avoimien, digitaalisuutta hyödyntävien oppimisympäristöjen kehittely, käyttöönotto ja käytön tuki
  • tutkijakoulun viestintätehtävät
  • opetustehtävät valittavan asiantuntijan osaamisalueeseen soveltuvalta tutkijakoulutuksen alueelta
  • tutkijakoulun toiminnan ja koulutuksen suunnittelu yhdessä tiimimme kanssa
  • muut erikseen määritettävät tutkijakoulun tehtävät

Tehtävän menestyksekäs hoitaminen edellyttää:

  • soveltuvaa tohtorintutkintoa
  • kokemusta digitaalisten välineiden käyttöönotosta ja verkko-oppimisympäristöistä
  • kokemusta korkeakoulujen viestintäkanavista
  • kokemusta koulutus- ja opetustehtävistä
  • sujuvia kirjallisia ja suullisia viestintä- ja vuorovaikutustaitoja
  • hyvää yhteistyö-, koordinaatio- ja neuvotteluosaamista
  • sujuvaa suomen ja englannin kielen taitoa
  • hyviä tietoteknisiä taitoja

Arvostamme kokemusta ja näkemystä tohtorikoulutuksen kokonaisuudesta ja laajemmin tutkijan taidoista ja niiden tukemisesta. Lisäksi arvostamme syvällistä tietämystä joltakin tutkijankoulutuksen siirrettävien taitojen osa-alueelta. Tehtävä on uusi, ja tehtävään valittavalla on mahdollisuus vaikuttaa työnkuvan muodostumiseen.

Tarjoamme

  • mahdollisuuden työskennellä korkeatasoisen tiimin jäsenenä
  • monipuolisen näköalapaikan koko yliopiston tohtori- ja tutkijakoulutuksen kenttään
  • toimintaympäristön, joka rakentuu sekä kansalliselle että kansainväliselle yhteistyölle
  • hyvät mahdollisuudet omaan ammatilliseen kehittymiseen

Henkilöstöetuihimme kuuluvat mm. joustavat työskentelymahdollisuudet (liukuva työaika), kattava työterveyshuolto, edulliset ravintola- ja kahvilapalvelut kaikilla kampuksilla, erinomaiset liikuntamahdollisuudet kampusalueilla sekä henkilöstön kulttuuri- ja liikuntaharrastusten tukeminen. Lisätietoja meillä työskentelystä löydät työnantajasivuiltamme.

Tehtävä on vakituinen ja siinä noudatetaan työsopimuslain mukaista 6 kk koeaikaa. Työ alkaa sopimuksen mukaan syksyllä 2020. Tehtävän palkkaus määräytyy yliopistojen muun henkilöstön palkkausjärjestelmän mukaisesti. Tehtävä sijoittuu alustavasti muun henkilöstön vaativuustasolle 9-10. Lisäksi maksetaan henkilökohtaiseen työstä suoriutumiseen perustuvaa palkanosaa. Euromääräinen palkka on näin ollen noin 3200-4000 € välillä riippuen hakijan kokemuksesta.

Hakuohjeet

Jätäthän hakemuksesi yliopiston sähköisellä hakulomakkeella (linkki alla). Hakuaika tehtäviin päättyy perjantaina 5.6.2020 klo 23:59.

Liitä hakemukseesi:

•     ansioluettelo Tutkimuseettisen neuvottelukunnan (TENK) ansioluettelomallin mukaisesti

•     julkaisuluettelo Suomen Akatemian ohjeiden mukaisesti

•     hakukirje, jossa kerrot, miksi tehtävä kiinnostaa sinua ja miksi olisit hyvä valinta tehtävään

Hakuajan päätyttyä kutsumme hakemusten perusteella tehtävään parhaiten soveltuvat hakijat joko kasvokkain tai etänä tapahtuviin haastatteluihin. Lähetämme työhaastattelukutsun hakemuksella antamaasi sähköpostiosoitteeseen 12.6.2020 ja haastattelut toteutetaan viikolla 25.

Lisätietoja:

Tutkimusjohtaja Pirjo Nikander, Tutkijakoulu, (pirjo.nikander@tuni.fi, 040 190 1373)

Erikoissuunnittelija Virve Kallioniemi-Chambers, Tutkijakoulu (virve.kallioniemi-chambers@tuni.fi, 050 318 6754)

Koordinaattori Olli Nuutinen, Tutkijakoulu, (olli.nuutinen@tuni.fi, 050 421 1096)

Tampere University and Tampere University of Applied Sciences create a unique environment for multidisciplinary, inspirational and high-impact research and education. Our universities community has its competitive edges in technology, health and society. www.tuni.fi/en

We are now looking for a specialist in doctoral and research training with expertise in digital tools, learning environments, and communications and marketing to join our team in Tampere University’s joint Doctoral School. Our Doctoral School (2011-) is an umbrella expert organization that works directly under the vice president for research. Our staff consists of a research director, a senior planning officer and a coordinator and a university lecturer in research ethics. With the scope of the Doctoral School now widening to cover research sills and competence across the researcher path, we are recruiting a new specialist to join our team. Following the research strategy of Tampere University, we aim to offer excellent training to every researcher at all career levels.

The Doctoral School works in close collaboration with the faculties and their doctoral programmes as well as other key university actors. In collaboration, we support the development of diverse, multidisciplinary and international expertise among doctoral researchers and promote employability of our doctoral graduates. We build the best possible research and study environment to our 2300 doctoral researchers and the whole research staff. Our face-to-face and online training and other interdisciplinary activities bring together researchers from various fields, support the identification, development of up-to-date researcher and transferable skills as well as internationalization and well-being. The Doctoral School has broad international networks and takes part in EU-funded projects that aim at the development of researcher skills. More information on the Doctoral School and our yearly course curriculum.

Job Description

We offer a multifaceted and dynamic field of responsibilities to you who have a keen interest in researcher training in digital and online settings and communication tasks. Your job description will cover the following areas:

  • the development, use and support of open digital and online learning environments and tools

  • publicity, communications and marketing

  • teaching tasks according to your own field of expertise in researcher and doctoral training

  • development of Doctoral School’s activities and training together with our team

  • other tasks of the Doctoral School

Requirements

  • applicable doctoral degree

  • experience in digital tool implementation and online learning environments

  • experience in information and media channels used in higher education

  • experience in training and education

  • good written and spoken interaction skills

  • good negotiation, coordination, and collaboration skills

  • good IT-skills

  • good language skills both in English and Finnish

In addition, we appreciate you having a keen interest and a personal view on the developing field of doctoral training and researcher skills more broadly. We also appreciate more in-dept expertise on one area of transferable/researcher skills, and your efforts to learn and utilize Finnish when needed. The position is a new one, so you will have some possibilities to impact the final work profile.

We offer

  • an excellent possibility to work and grow as part of our experienced team

  • a viewpoint to the dynamic field of doctoral and researcher training across the university

  • work surroundings immersed in close national and international collaboration and networking

  • excellent opportunities to excel and develop one’s expertise further

Members of personnel at Tampere University enjoy flexible working arrangements and flextime, a comprehensive health care, affordable restaurant and cafeteria services on all campuses, excellent sport facilities and employer support towards cultural and sport activities. The Tampere region is one of the fastest growing urban areas in Finland. Tampere is the largest inland city in the Nordic countries and a major industrial center in Finland. More information on living and working in Tampere and Tampere University.

The position of specialist in research competence will be filled on a permanent basis and the procedure adheres to the rule of the 6-month trial period. The work commences in autumn 2020 on a date to be jointly agreed upon. The salary is based on job demands and employees’ personal performance in accordance with the Finnish University Salary System. According to the criteria applied to other staff, the position of specialist in research competence is placed on the preliminary job demand levels 9-10. In addition, a performance-based salary element is paid. This means that the salary varies approximately between 3200-4000 EUR depending on the experience.

How to apply

Please submit your application through the electronic application system (link below). The closing date for applications is 05.06.2020 (23:59 EEST (GMT+3)). Please write your application and all accompanying documentation in English and attach them in PDF format.

In addition to the application, please attach:

After the close date for applications, we invite the best suited candidates to job interviews to be conducted either face-to-face or online. You will receive a potential invitation to the job interview through the email address provided in your application by 12.6.2020 and the interviews will then be conducted during the week 25.

For more information, please contact:

Research Director Pirjo Nikander, The Doctoral School (pirjo.nikander@tuni.fi, 040 190 1373)

Senior Planning Officer Virve Kallioniemi-Chambers, The Doctoral School (virve.kallioniemi-chambers@tuni.fi, 050 318 6754)

Coordinator Olli Nuutinen, The Doctoral School (olli.nuutinen@tuni.fi, 050 421 1096)